Oferta


Lista produktów


Wyszukiwanie rozszerzone

Rzetelna firma

PDF Drukuj

Mączniak właściwy winorośli (Uncinula necator) stadium konidialne (Oidium tuckeri)

maczniakw01Choroba znana od dawna we wszystkich krajach, gdzie uprawiana jest winorośl. Najlepiej się rozwija w wysokiej temperaturze i wilgotności. Nie są to typowe warunki dla polskiego klimatu, dlatego też mączniak prawdziwy jest w Polsce mniej groźną chorobą. Na przykład w warunkach klimatycznych Podkarpacia (winnica Golesz w Jaśle) w okresie ostatnich 20 lat nie było potrzeby stosowania jakichkolwiek preparatów przeciwko mączniakowi prawdziwemu. Jednak w rejonach Polski o suchszych latach i łagodniejszych zimach należy się liczyć z możliwością wystąpienie tej choroby.
Odporność mieszańców na mączniaka prawdziwego jest bardzo różna od zupełnie odpornych do wrażliwych. Grzyb atakuje wszystkie części zielone krzewów. W początkowej fazie choroby na wierzchniej i spodniej stronie liści pojawiają się mało wyraźne, bladozielone plamy o średnicy kilku milimetrów. Powierzchnia plam jest charakterystycznie matowa. Białawy, mączysty nalot zarodników konidialnych jest w początkowej fazie choroby słabo widoczny. Nalot występuje po obu stronach liścia i jest bardziej wyraźny po dłuższym okresie ciepłej pogody. Mączysty nalot jest bardziej intensywny na wierzchniej stronie liści. Silniej porażone liście schną i obumierają. Na latoroślach choroba objawia się podłużnymi, ciemnymi plamkami, pokrytymi słabo widocznym nalotem zarodników. maczniakw02W miarę drewnienia latorośli plamki ciemnieją do barwy czarnobrązowej i są wyraźnie widoczne także na zdrewniałych pędach. Zaatakowane chorobą jagody pokrywają się gęstym, brudnobiałym nalotem. Pod nalotem, na powierzchni skórki, występują często drobne, ciemne, nekrotyczne plamki. Skórka zasycha i przestaje rosnąć, a miąższ rozrasta się nadal, co powoduje głębokie pękanie jagód, aż do nasion.
Formy przetrwalnikowe mączniaka prawdziwego zimują pod łuskami pąków i na powierzchni zdrewniałych pędów. Wiosną z rozwijających się pąków grzyb przenosi się na młode latorośle. Podczas sprzyjających warunków tworzą się zarodniki konidialne, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Choroba najszybciej rozwija się w temperaturze 25-30°C, natomiast w temperaturze powyżej 35°C grzyb ginie. Również podczas silnych mrozów w zimie znaczna część grzybni ulega zniszczeniu. Zarodniki konidialne najłatwiej kiełkują przy wilgotności ok. 90%. Hamująco na rozwój choroby wpływa deszcz i rosa, które zmywają zarodniki z powierzchni liści. Grzyb szybciej opanowuje zagęszczone krzewy.
Naturalne sposoby ochrony przed mączniakiem prawdziwym polegają na wytworzeniu warunków ograniczających możliwość infekcji i rozwoju choroby. Są to: prawidłowe nawożenie i pielęgnacja gleby (odchwaszczanie) oraz właściwe cięcie i obciążenie krzewów owocowaniem.
Forma przestrzenna krzewów powinna zapewniać maksymalną przewiewność i nasłonecznienie w okresie wegetacji.

Wybrane fungicydy stosowane na świecie do ochrony winorośli przed mączniakiem prawdziwym  w/g Dr inż. Janusz Mazurekmaczniakw06_m

 

Preparaty biologiczne

wodowęglan potasu KHCO3

 

wyciąg z grejpfruta

chitosan

oleje mineralne

Bacillus pumilis

Bacillus subtilis

Milstop .

EcoCarb

Biosept

Biochikol

JMS Stylet Oil

Sonata

Serenade Max

 

siarka

 

Tiotar 800 SC

 

IBE

tebukonazol

tetrakonazol

fenarymol

 

Horizon 250 EW

Domark 100 EC

Rubigan 12 EC

 

strobiluryny

azoksystrobina

krezoksym-metylu

trifloksystrobina

pikoksystrobina+boscalid

Amistar 250 SC

Discus 500 WG

Zato 50 WG

Signum 33 WG